Home > Our People > Our Pride and Joy

Our Pride and Joy


Student Excellence

AchievementNameClass
Singapore Youth Festival
(Certificate of Recognition)
Matanya Kirk En Hui
Daniyal Aariz Bin Mohammad Fahmy
Hazel Hong Le Xuan

2 Self-Discipline
2 Responsibility
2 Responsibility

Singapore Youth Festival
(Certificate of Participation)
Nur Raihanah Binte Mohammad Fauzi
Tan Yi Jie Uki
Chua Zhuo Ying Leanne
Eileen Huang Jiale
Sayson Gabrielle Santos
Jasmine Myat Aung
Lim Xi Yong Kayonna
Wee En Xi Leenus
Zenna Lau
Audrey Belle Lay Shin
Felicia Lim Shi Lin
Ho Si Xuan Alexis
Janelle Cheng Yu Tong

4 Responsibility
4 Responsibility
4 Valour
4 Valour
4 Valour
4 Empathy
4 Confidence
5 Teamwork
5 Teamwork
5 Responsibility
5 Valour
6 Self-Discipline
6 Self-Discipline

The Singapore Cub Scouts Section Training Scheme – Akela Award (Highest Achievement)Louis Kwok Tian Qi
Ayden Aw (Ou Jiajing)
Muhammad Farley Aqil Bin Iriawan
Muhammad Nabil Bin Azman
Nurin Aisyah Binte Mohammed Razid

6 Self-Discipline
6 Responsibility
6 Integrity
6 Integrity
6 Integrity

12th GoodTalk (Global Village) International Children & Youth Bilingual Speech Conference (Silver Award) Lochanna Gobinath
 6 Integrity
 12th GoodTalk (Global Village) International Children & Youth Bilingual Speech Conference (Bronze Award) Lee Yong Xing
Ng Hao Yu
3 Empathy
5 Valour
 12th GoodTalk (Global Village) International Children & Youth Bilingual Speech Conference (Most Potential Award)Ng En Qi
Harry Wong Hao Zhe
Ang Shao Hang
Kaylene Ang
3 Empathy
4 Valour
5 Valour
5 Empathy
12th GoodTalk (Global Village) International Children & Youth Bilingual Speech Conference (Commendation Award) Sharmaine Wong
Lim Zi Ying Adelle
Sharlene Wong Qi Hui
Shanice Lau
Shermaine Soo
Xin Xiang Cheng
Olivia Fan Ming Xin
Rien Sim
Chua Yu Wei
Kuan Ru En
Eudora Wu
Oh Cheng Feng
Ang Jia Yee
Joshua Chang Jia En
Leong Zu Yao
Neo Zhi Qian
Regan Koh Hong Sen
Marc Chan Yi Xun
Nicole Lau Rou Ting

2 Teamwork
2 Confidence
3 Self-Discipline
3 Self-Discipline
3 Teamwork
3 Teamwork
3 Integrity
3 Integrity
3 Care
4 Empathy
5 Empathy
5 Empathy
6 Self-Discipline
6 Self-Discipline
6 Self-Discipline
6 Self-Discipline
6 Self-Discipline
6 Teamwork
6 Integrity



























































2021 Class Strive Award winners 

CLASS
TERM 1TERM 2TERM 3
1 SELF-DISCIPLINE ALYSSA ONG KAI XIN  CHARLENE LAI YI RONGKAEDEN NG HOW HAN 
1 TEAMWORKKEONNA NG TIAN LE VALERIE SZETU YU EN SHAUQI ANAQI BIN MUHAMMAD EDMID JOHAR 
1 RESPONSIBILITYNUR MARSYA BINTE MUHADI CHONG SHEIN TENG SIONNA TOK SHAO XUAN TREVOR 
1 INTEGRITYANYA GOH NG SHAO XUAN CHARLESTEN TANG YIXUAN JANELLE 
1 VALOUR AGHILAN SUMANESH LAM PIK YEE JOANNA NOOR KHALIFAH BIN FAKHRUDDIN 
1 EMPATHYDAIYAN ASFA BIN MOHAMEED SHARIL NG XIN HUI XYLIA  JUNAID BIN ANVAR SATHIK
1 CONFIDENCE LIM YSE WING ASHLEY NG SI EN MUHAMMAD DANIAL SYAHRIYAN BIN SAHARUDDIN 
1 INNOVATION YUVRAJ SINGH NAGEETITUS ANG JIA JUN TYLER TAY KAI ZE 
1 CARE CHOO EN HUI, CHERISH AUFA AZ-ZAHRA BINTE AZAD BAGARIBVERONICA LEE ZI XUAN 
    
2 SELF-DISCIPLINE  KATY TAN YU QIAN NUR ALYA HUMAIRA BINTE MUHAMMAD ISKANDAR SHAH FLORENCE ONG YUE YING
2 TEAMWORK LIM YVES KIAT MUHAMMAD HARITH HAQIM BIN MOHAMED JURAIMI FREYA AMORA LEONG ZINING
2 RESPONSIBILITY HO KAI DIAT FERANSON AARIZ QAYYUM BIN MUHAMAD SHAHRUL DANIYAL AARIZ BIN MOHAMMAD FAHMY
2 INTEGRITY  KOH AN TING NICOLE HAZEL YEONG YA XUAN NGA ENYI
2 VALOUR  SOFIA HUMAIRA BINTE MOHAMAD GHAZALI LEIA QASEH BINTE SAHIDDIN IVIE CHUA WAN XIN
2 EMPATHY TANSY HENG WEE RUO XIN VENICE NUR SYAHINDAH BINTE SAINI
2 CONFIDENCE GRACE ONG NATASHA AMIRAH BINTE NOORHARDI NYRA NARZIYANTO
2 INNOVATIONCHEN YULIANG EARNEST ZAYN FARIS WARDLE ROZAINEE ADELE SHEN RUOQI 
    
3 SELF-DISCIPLINE WONG QIHUI SHARLENE LIM ZHI QI, TIFFANY KOH JUN CHEN NICHOLAS JUNIOR 
3 TEAMWORK  GOH HUI QI LI JIAYI CHEONG RUI XIN COLENNE
3 RESPONSIBILITY  KAN WEI NING MUHAMMAD SHERAZ BIN ZED HUGO BENNETT ZHU
3 INTEGRITY  NG JIA ENN KOH RUI EN BETHANY FAN MINGXIN OLIVIA
3 VALOUR SIM YONG CHENG, KAYDEN CHAN XUAN QING ALTHEA NOR ADRIANNA BINTE MOHAMMED ZACKY
3 EMPATHY  SOFIA BINTE RADIN MUHAMMAD JAMALUNNASIR JAYASURIYA PATABENDIGE THARULI GIGEESHA LEE YONG XING
3 CONFIDENCE NUR HANIFAH ZAHRAH BINTE ZULFADLI NG YI XUAN FAITH CHARLYN CHAN HUI EN
3 INNOVATION CHANG ZIYI KAELA NG XIN YU ELIZ ZHOU HUI'EN
3 CARE  AISH MATIN BIN MOHAMAD RIDUANMARGIE PENG LIYA MUHAMAD ILYAS TAY ZHONG WEI 
    
4 SELF-DISCIPLINE OW SI YUAN, DYLAN RAEANNE HO ZHI EN NUR KAYLA QALEESHA BINTE MOHAMMAD ESHAMMUDIN
4 TEAMWORK NUR ATRIS'SYA BINTE FAISAL SANECHAN NUTTAWAT NEO JIA HUI
4 RESPONSIBILITY DARWISY ARFA BIN MOHAMED SHARIL REANNE PHUA YUXUAN TIFFANY TOH
4 INTEGRITY NUR AALEYAH BINTE MUHAMMAD HAIRI ELYSHYA BINTE MUHAMMAD HADERULLAH NUR AIREEN AMELIA BINTE MOHAMAD FARIK
4 VALOUR JERICA LEE YI XI  SIM XIAN HUI AKASH GOVINDASAMY
4 EMPATHY LOH XUAN XUAN ISABELLE  ZHUANG XINYI MICHELLETAN YAN ZE 
4 CONFIDENCE AMIRAH ALISHA BINTE MOHAMMED RAQESHHARIS BIN MOHAMED FAHRURRAZI JESSICA VALERIE SILITONGA 
    
5 SELF-DISCIPLINE DYLAN TEE RASHA NURNASYIRA BINTE RAMIZAN SYABIL DANISH BIN MUHAMAD SUHAIRIE 
5 TEAMWORK MUHAMMAD AFIQ HAKIMI BIN MUHAMMAD HAFIZAQEEL UZAYR BIN MUHAMAD FADZLI  ALYA NUR NAZEEHA BINTE ABDUL NOORZAI
5 RESPONSIBILITY WONG JIA LIN NUR ATRIANA FERINA BINTE MUHAMMAD NURAIDIL  YEO XIN LE ARIEL
5 INTEGRITY PANG KAI QI CHLOEJERYL TAN JIAN BING MUHAMMAD AKIF AMANI BIN MOHAMMAD FADHLY 
5 VALOUR ANG QIAN LING EU ZI JUN NG JUN YU 
5 EMPATHYLEON HUANG KANG JIE LEE YUN TING  SEAH HENIAN
5 CONFIDENCE  RENEE ONG TZE TONGTEO JING YAO TAN WEN JING 
    
6 SELF-DISCIPLINEREGAN KOH HONG SEN MAO YUXIANG MUHAMMAD ASYRAF ZUFAYRI BIN ASRI 
6 TEAMWORK ALYA ADREANNA BINTE MUHAMMAD NOH JENICA NG YING XI MUHAMMAD ANIQ RAZIN BIN MOHAMMED AZREEN 
6 RESPONSIBILITYNICOLE ONG MINXUAN MUHAMMAD IZZ ZIKRY BIN MOHD FADHLY  VALLI APOORVA
6 INTEGRITY  TULIP HENG MUHAMMAD RIFAI'E DANIDAWN EU MUN HAN 
6 VALOUR NUR SHAQEELATINA BINTE MUHAMAD NOR SHAHIZUL ADHA B M PADMEASH NUR ALYA ADRIANA BINTE RAZALI 
6 EMPATHY  ALIVIA TAN HUI WENNUR SYAHIRAH NABILAH BINTE SALAMAT NUR ATRISHA FERISKA BINTE MUHAMMAD NURAIDIL 
6 CONFIDENCE TAN HUI QI NATHALIYA BINTI ABDUL RAHMAN  JOELYS WEE KERRIN


Staff Excellence

AwardName
Inspiring Teacher of English AwardRenee Yuanna Sulaiman
MOE Service Excellence Award (Platinum) Nur Atina
MOE Service Excellence Award (Gold) Nur Atina
MOE Service Excellence Award (Silver) Adam Bin Bachok
MOE Service Excellence Award (Silver) Koo Soo Yong
MOE Service Excellence Award (Silver)
Sherina Jaffar
MOE Service Excellence Award (Silver)
P Raghini Pillay
MOE Service Excellence Award (Silver)
Xin Yong Yi

.

Presentation
Name
Seminar Bahasa Melayu 2021 - PembentangDifferentiated Instruction for the learning of vocabulary through usage of Deck.ToysMunirah Bte Mohamed
Norhidayana Binte Jabar
Teacher-Led Workshop Moving students' learning forward through classroom strategies that make thinking visible during Mathematics lessonTan Hwee Ping Elsie

Organisation Excellence

BCA Green Mark Award (Gold)